Poslovanje svakog preduzeća u Srbiji u proseku je opterećeno sa najmanje tridesetak parafiskalnih nameta, raznih taksi i naknada. Koliko god institucije "sekle" propise "giljotinom", ni posle četiri godine taj posao nije okončan, a usaglašavanje sa evropskim zakonodavstvom u srpskom slučaju uglavnom je donosilo nove troškove.Tokom poslednjih meseci 2011. i početkom 2012. godine usvojena su 62 propisa, ali se manjina ticala privrede, pa je broj prihvaćenih preporuka Sveobuhvatne reforme propisa povećan za šest.
Poslovanje svakog preduzeća u Srbiji u proseku je opterećeno sa najmanje tridesetak parafiskalnih nameta, raznih taksi i naknada. Koliko god institucije "sekle" propise "giljotinom", ni posle četiri godine taj posao nije okončan, a usaglašavanje sa evropskim zakonodavstvom u srpskom slučaju uglavnom je donosilo nove troškove.
Tokom poslednjih meseci 2011. i početkom 2012. godine usvojena su 62 propisa, ali se manjina ticala privrede, pa je broj prihvaćenih preporuka Sveobuhvatne reforme propisa povećan za šest. Od ukupno 304 preporuke, sada ih je usvojeno ukupno 203. Jedino što je izvesno je da se ekološka taksa ove godine neće povećavati, pišu Novosti.
Postoje razne inicijative, pa i ta da se firmarina potpuno ukine, ali teško da će se to desiti - kažu za Novosti u Uniji poslodavaca. Samo poneka lokalna samouprava nudi povoljnosti, poput Beograda, koji daje 20 posto popusta redovnim platišama.
Ono što je nedavno postignuto, jeste ukidanje muzičkog dinara za zanatlije, pa se naknada naplaćuje za sve uređaje preko kojih može da se snima i reprodukuje muzika, a podleže joj čitav sektor informacionih tehnologija. Vlada je usvojila izmene zakona kojima je iznos od tri posto nabavne cene uređaja, trebalo da se smanji na 0,3 posto. Zakon nije prošao Skupštinu, pa su same organizacije, OFPS i Prava interpretatora, ukinule za zanatske radnje. Predložile su i da iznos za ostale obveznike ubuduće zavisi i do lokacije gde posluju, da ne bude ista za sve, navode Novosti.
Prebrojavanje svih mogućih naknada, taksi, dozvola i licenci, što su nedavno uradili NALED i USAID, stiglo je do 370. Od samo 77 neporeskih nameta, onih za koje postoje podaci u Trezoru Republike Srbije, tokom prošle godine država je naplatila 730 miliona evra. Kada se taj iznos podeli na 1,27 miliona zaposlenih u privredi, trošak po radniku je 570 evra godišnje.
Prema pisanju Novosti, praksa je pokazala da novi namet vreba u svakom novom zakonu. Tako je Zakon o energetskoj efikasnosti propisao posedovanje energetskih pasoša, a za privredu je to novi izdatak. Novi standardi očekuju i poljoprivrednike.
Čak 71 preporuka Sveobuhvatne reforme propisa nije sprovedena, a rok za završetak ove reforme bila je polovina prošle godine. Procene su da je dosadašnjom "sečom" propisa privredi obezbeđena godišnja ušteda od 120 miliona evra.